Vitamin K a Warfarin
Vitamin K je rozpustný v tucích, nemění se tepelnou úpravou. Významně ovlivňuje krevní srážlivost tím, že svou přítomností mění neúčinné formy koagulačních faktorů na účinné. Není v organismu uložen do zásoby, ale v těle se recykluje, čímž se předchází kolísání jeho hladiny. Vitamin K se běžně tvoří ve střevě, a tak je zaručena jeho stálá hladina. Největším zdrojem vitaminu K je listová zelenina – hlávkový salát, zelí, čínské zelí, dále špenát, květák, brokolice, petrželová nať, kopr, řeřicha, pórek.
V praxi to znamená, že v jídelníčku mohou být pravidelně přítomny i potraviny s vyšším obsahem vitaminu K, ale jejich příjem (a celkový příjem vitaminu K) by měl být každý den přibližně stejný. Lékař poté individuálně nastaví množství užívaného Warfarinu na základě jeho potřeby a bude pravidelně monitorovat správnost předepsané dávky. Tou nejdůležitější zásadou při užívání Warfarinu je proto pravidelný denní příjem přibližně stejného množství vitaminu K z potravin. Vyhněte se jakýmkoliv závažným změnám diety před konzultací s lékařem.
Co obsahuje vitamin K
Vitamin K je vitamin rozpustný v tucích. Je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve. Vitamin K je dále důležitý v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny.
Fylochinon (vitamin K1) je obsažen v zelené listové zelenině a některých rostlinných olejích (sójový, olivový, v bavlníkovém semenu, řepce). Hydrogenace rostlinných olejů může snížit biologickou účinnost vitaminu K. Některé zdroje vitaminu K1 jsou uvedeny v následující tabulce spolu s obsahem vitaminu K1 v mikrogramech (μg).
- Potravina Množství Vitamin K1 (μg)
- Olivový olej 1 polévková lžíce 8,1
- Sójový olej 1 polévková lžíce 25,1
- Řepkový olej 1 polévková lžíce 16,6
- Majonéza 1 polévková lžíce 3,7
- Vařená brokolice 1 hrnek – sekaná 220
- Syrová kapusta 1 hrnek – sekaná 547
- Syrový špenát 1 hrnek – sekaný 145
- Syrový zelený listový salát 1 hrnek – drcený 62,5
- Syrová řeřicha 1 hrnek – sekaná 85
- Syrová petržel 1/4 hrnku – sekaná nať 246
Bakterie, které normálně kolonizují tlusté střevo, syntetizují menachinon (vitamin K2). Až donedávna bylo uváděno, že až 50 % potřebného vitaminu K může být pokryto bakteriální syntézou. Nyní výzkum ukazuje, že podíl bakteriální syntézy je mnohem menší, než se uvažovalo.
Denní dávka vitaminu K
Doporučená denní dávka vitaminu K: muži = 80 µg, ženy = 70 µg. Pokud jeho příjem potravou kolísá, mění se i srážlivost krve, což je situace, která pacienta léčeného Warfarinem může vážně ohrozit.
Potraviny s obsahem vitaminu K:
- listová zelenina (brokolice, kapusta, růžičková kapusta, zelí, čínské zelí, hlávkový salát)
- vojtěška
- špenát
- květák
- čekanka
- listy pampelišky
- rukola
- polníček
- petrželová nať
- kopr
- řeřicha
- kysané zelí
- zelený čaj
- bylinné čaje
- luštěniny
- játra
- drůbež
- telecí maso
- Mít stálý příjem vitaminu K.
- Každý den sníst přibližně stejné (malé) množství potravin s vyšším obsahem vitaminu K.
- Maso vepřové a ryby – nízký obsah vitaminu K – lze konzumovat dle zásad správné výživy.
- Drůbež, hovězí a telecí maso – obsah vitaminu K záleží na tom, čím je zvíře krmeno – doporučuje se malý příjem drůbeže, hovězího, telecího masa.
- Játra – nejsou povolena.
- Mléko a mléčné výrobky – lze konzumovat v libovolném množství kromě jogurtů, ty pouze v malém množství – obsahují živé bakterie podporující růst bakterií v tlustém střevě, které podporují tvorbu vitaminu K).
- Vejce – bílky bez omezení, žloutky 1 kus denně.
- Tuky – řepkový, slunečnicový olej, máslo mají malé množství vitaminu K.
- Olivový a sójový olej – používat pouze v nepatrném množství.
- Vitaminové doplňky s výtažky jinanu dvoulaločného, se zeleným čajem a vitaminem K – nejsou povoleny.
- Ovoce – povoleno v jakémkoliv množství kromě sušených švestek, manga, kiwi, ostružin. Maliny se konzumují jen v malém množství.
- Kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, ředkvičky, ředkev), rajčata, okurky, papriky, cuketa, brambory, houby, listová zelenina – lze jíst denně v malém (denně stejném) množství.
- Vojtěška, pampeliška, čekanka, rukola, polníček, kelp – nejsou povoleny.
- Obiloviny –bez omezení.
- U luštěnin – nutné dodržovat pravidelné množství.
- Bylinné čaje – pít pouze výjimečně, a to v malém množství (1 šálek denně). Zelený čaj není povolen.
- Ovocné čaje, černý čaj – lze pít bez omezení. Ostatní nealkoholické nápoje pít bez omezení.
- Na alkohol POZOR! – je povoleno pít 1 drink denně (0,5 l piva, nebo 2 dl vína, nebo 0,5 dl destilátu). Při pití většího množství alkoholu hrozí riziko nebezpečného krvácení!
- Všechny druhy koření jsou povoleny – vysoký obsah vitaminu K je jen v petrželové nati a v řeřiše.
Upozornění
Účinek warfarinu a heparinu významně zvyšuje horečka, průjem, náhlé snížení příjmu potravy (nechutenství, razantní redukční dieta). Pokud pacient prodělal akutní horečnaté onemocnění nebo měl-li průjem a zvracení, měl by se dostavit na Quickův test dříve, než lékař při dřívější kontrole určil. Konzumuje-li pacient často větší množství rizikových potravin, je rovněž nutná častější kontrola prostřednictvím Quickova testu.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Mamaner