Kdy je vhodná léčba Warfarinem
Warfarin je jedním z léků proti srážení krve. Blokuje koagulační kaskádu, tedy laicky řečeno, zabraňuje krvi, aby se srážela. Warfarin snižuje množství aktivního vitaminu K, který je potřeba pro tvorbu řady srážecích faktorů. Výhodou Warfarinu jako léku je, že se podává v tabletové formě, zatímco podobně účinkující heparin a nízkomolekulární hepariny se musí aplikovat v injekční formě. Heparin je warfarinu podobný jen z toho hlediska, že snižuje srážení krve, činí to však zcela jiným mechanismem než warfarin.
Warfarin se podává tehdy, když je potřeba snížit krevní srážlivost. Warfarin se podává u některých poruch srdečního rytmu, jako je fibrilace síní a flutter síní. V srdci by u těchto poruch rytmu mohla vzniknout krevní sraženina a odtud vletět tepnami do mozku za vzniku ischemické mozkové mrtvice. Warfarin tvorbě sraženiny zabrání. Dalšími indikacemi pro nasazení Warfarinu jsou stavy po implantaci mechanické umělé srdeční chlopně. Na mechanické srdeční chlopni by se totiž mohly tvořit krevní sraženiny, což Warfarin opět vyřeší. Podává se i u hluboké žilní trombózy dolních končetin a jako prevence i léčba plicní embolie.
Proč dodržovat přesné dávkování
Warfarin užívejte přesně podle pokynů lékaře, který vám stanoví termíny kontrol. Kontroly jsou velmi důležité, proto je prosím dodržujte. Umožní lékaři sledovat správné nastavení léčby a dávkování případně upravit. Cílem léčby je udržet hladinu srážlivosti krve v optimálním rozmezí. Pokud je hodnota INR příliš nízká (krev se sráží více), je léčba neúčinná a je nutné zvýšit dávku léku. Pokud je hodnota INR vysoká (krev se sráží málo), hrozí krvácivé komplikace a je třeba dávku účinné látky snížit. Hodnoty INR by měly být vždy zapsány do „Záznamu o léčbě warfarinem“. Léčba trvá různě dlouho podle toho, jak rychle se sraženina rozpouští, a zejména podle míry rizika vzniku nové trombózy.
Musíte-li navštívit jiného lékaře, upozorněte ho, že užíváte Warfarin. Nejméně týden před plánovanou operací nebo jiným zákrokem (trhání zubů, vyšetření žaludku nebo střev) uvědomte o výkonu lékaře, který vám Warfarin předepisuje, aby vás mohl připravit a vaši léčbu před plánovaným zákrokem případně upravit.
Léčba Warfarinem přináší větší riziko krvácení také při poranění. Snažte se proto úrazům co nejvíce předcházet. Při aktivitách s rizikem úrazu hlavy noste helmu. Mějte u sebe vždy průkazku „Záznam o léčbě warfarinem“, která v případě úrazu nebo náhlého onemocnění pomůže lékařům rozhodnout o správné léčbě.
Při léčbě Warfarinem jsou poměrně časté drobné krvácivé komplikace, například lehké krvácení z nosu nebo dásní. Tento lék může také zapříčinit snadnější tvorbu modřin nebo silnější menstruaci. Pokud vás tyto potíže postihnou, navštivte co nejdříve lékaře, aby mohl zjistit, zda není zapotřebí snížit dávkování. Je-li krvácení velmi silné, vyhledejte lékaře ihned. Pokud pozorujete krev v moči či ve stolici nebo krvácení mimo menstruační cyklus, je třeba provést příslušná vyšetření, protože léčba Warfarinem může sice tato krvácení zvýraznit, ale sama o sobě je většinou nezpůsobuje.
Účinnost léčby Warfarinem lze jednoduše a přesně sledovat vyšetřením odebrané krve pomocí Quickova testu (označován rovněž jako protrombinový test). Quickův test je prováděn buď v laboratoři z krve odebrané ze žíly, nebo přímo v ordinaci lékaře z krve odebrané z prstu. Výsledek tohoto testu se vyjadřuje pomocí hodnoty INR (International Normalized Ratio). Hodnota INR vyjadřuje poměr doby srážení vyšetřované krve k průměrné době srážení krve zdravých jedinců neužívajících žádné léky. Hodnoty pro účinnou léčbu látkou warfarin jsou určovány podle onemocnění pacienta. Dolní hranicí léčebného rozmezí je INR 2,0 nebo 2,5; horní hranicí léčebného rozmezí pak INR 3,0 nebo 3,5. Přístroje k vyšetření krve odebrané z prstu si mohou pacienti také zakoupit a test provádět sami v domácím prostředí. Nákup přístroje však není v ČR hrazen ze zdravotního pojištění.
Pozor: Pokud se domníváte, že můžete být těhotná, navštivte co nejdříve svého ošetřujícího lékaře. Warfarin je třeba vysadit nejpozději do konce 5. týdne gravidity. Během těhotenství je ve většině případů warfarin nahrazen injekcemi nízkomolekulárního heparinu, který nepoškozuje plod.
Vysazení Warfarinu
Nástup a vymizení účinků Warfarinu jsou pomalé. Když se Warfarin začne pravidelně podávat, začne účinkovat až za 3–5 dnů od první dávky. Během této doby je nutné podávat injekčně nízkomolekulární hepariny. Jakmile začne Warfarin účinkovat, nízkomolekulární heparin se vysadí. Před jakýmikoliv operačními výkony se musí Warfarin naopak s dostatečným předstihem vysadit. Jinak by samozřejmě hrozilo, že člověk u operace vykrvácí. Pacient by si měl pamatovat hlavně to, že musí před jakýmkoliv plánovaným zákrokem o užívání Warfarinu lékaři říci.
Strava při Warfarinu
Warfarin působí proti vitaminu K a stejně tak vitamin K působí proti účinné látce warfarin. Pokud pacient užívající lék Warfarin přijímá velké množství vitaminu K v potravě, může to vést ke snížení účinků warfarinu. Hodně vitaminu K je v brokolici, tuřínu, zelí, špenátu a salátu.
Při léčbě Warfarinem se všeobecně nedoporučuje nadměrná konzumace potravin, které obsahují vitamin K. Mezi tyto potraviny, kde je vitamin K zastoupen nejvíce, patří listová zelenina – hlávkový salát, špenát, dále pórek, kopr, petrželová nať, celerová nať. Ostatní potraviny, jako je maso, pečivo, mléčné výrobky, mléko a podobně, jíst můžete. Také se nemusíte obávat toho, že budete mít ve stravě nedostatečné množství vitaminu K. Tento vitamin se totiž běžně tvoří ve střevní sliznici.
Ačkoli většinou není nutné měnit stravovací návyky, měli byste vědět, že příliš vysoký, nízký nebo kolísavý příjem vitaminu K potravou může vést ke komplikacím léčby přípravkem Warfarin. Jestliže jste vegetarián, vegan nebo se stravujete jiným alternativním způsobem, proberte svůj jídelníček s lékařem nebo nutričním terapeutem. Pokud to bude nutné, poradí vám, jak složení stravy vhodným způsobem upravit. Držíte-li nějakou dietu nebo se k tomu chystáte, informujte o tom svého lékaře. Neměňte výrazně složení ani množství stravy, dbejte na její pestrost a vždy jezte od každého druhu jídla spíše menší množství. Stejné doporučení platí pro nápoje. Vyvarujte se potravin, které mají velmi kolísavý obsah vitaminu K, jako je kysané zelí či jiná kvašená zelenina. Potraviny s vysokým obsahem vitaminu K (špenát, kapusta, hlávkové zelí, hlávkový salát, zelené saláty, květák, brokolice a jiné) nemusíte ze svého jídelníčku zcela vyřazovat, ale jejich příjem by měl být vyrovnaný.
Vyhněte se rovněž nepřiměřenému pití alkoholu, povolen je maximálně jeden alkoholický nápoj denně, tedy 20–30 g alkoholu (0,5 l piva, 2 dl vína, 0,5 dl destilátu).
Nežádoucí účinky
Warfarin je silně teratogenní, to znamená, že způsobuje vznik vrozených vývojových vad u plodu. Těhotná žena tedy v žádném případě nesmí užívat Warfarin. Je-li nutno jí z lékařských důvodů snížit srážlivost krve, musí se používat nízkomolekulární heparin.
Warfarinem se lze vcelku snadno předávkovat. Staří lidé dlouhodobě užívající Warfarin si mohou brát vyšší dávky, než jim lékař předepsal, a pak jim hrozí krvácivé projevy. Nejprve se u nich tvoří velké modřiny při jakémkoliv poranění (stačí slabý náraz), může se objevit krev v moči, krev ve stolici a častější krvácení z nosu. U těžkého předávkování může dojít k vnitřnímu krvácení a k úmrtí.
Pozor: Při předávkování je nutno Warfarin ihned vysadit. Jediný lék, který při předávkování Warfarinem alespoň trochu funguje, je vitamin K (preparát Kanavit). Pokud je nutná rychlá úprava narušené srážlivosti, podává se pacientovi krevní plazma transfuzí.
Kvůli celkově zvýšenému nebezpečí krvácení by neměli užívat Warfarin pacienti s žaludečními vředy a s předchozí krvácivou cévní mozkovou příhodou.
Warfarin reaguje s řadou běžně užívaných léků, jako jsou některá antibiotika, která různě mění jeho účinnost.
Warfarin podaný samotný může způsobit takzvané warfarinové kožní nekrózy, kdy dojde k odumírání částí kůže. Důvodem je fakt, že krátce po podání může účinná látka warfarin paradoxně srážlivost krve dočasně zvýšit. Z toho důvodu by při zahájení terapie Warfarinem měl být podáván několik dnů ještě jiný lék na ředění krve, většinou nízkomolekulární heparin.
Závažné vedlejší účinky
Nejzávažnějším nežádoucím účinkem Warfarinu je krvácení. Riziko krvácení se zvyšuje se zvyšující se hodnotou INR. Patří sem tyto projevy:
- krvácení z nosu (delší než 10 minut);
- krev v moči, stolici nebo černá stolice;
- nadměrná tvorba modřin bez zjevné příčiny;
- zvracení s příměsí krve;
- neobvyklé bolesti hlavy;
- abnormálně silné menstruační krvácení nebo vaginální krvácení mimo cyklus.
Doporučení
Zkuste se řídit následujícími radami:
- Vyhýbejte se aktivitám, u nichž by mohlo dojít k odřeninám, modřinám nebo řezným poraněním (například kontaktní sporty, zahradničení, šití), nebo alespoň noste ochranné pomůcky.
- Používejte měkký zubní kartáček, voskovanou zubní nit.
- Dbejte na zvýšenou opatrnost při holení, používejte raději elektrický holicí strojek.
- Nechoďte naboso, nestříhejte si mozoly či kuří oka, manikúru a pedikúru provádějte velmi opatrně.
- Snažte se vyvarovat pokousání hmyzem, používejte ochranné repelenty.
- Pokud se říznete, přiložte na místo poranění suchý obvaz a pevně tiskněte minimálně 5 minut. Když se přesto krvácení nedaří zastavit, vyhledejte lékařskou pomoc.
- Jestliže se silně uhodíte do hlavy, proděláte autonehodu nebo utrpíte jakékoli vážné zranění, vyhledejte okamžitě lékaře. Vnitřní krvácení totiž nemusí být na první pohled patrné.
- Noste s sebou vždy dokument o tom, že jste léčeni Warfarinem (nejlépe záznamovou kartu pro pacienty léčené antikoagulační léčbou). Je vhodné mít u sebe i seznam ostatních užívaných léků.
- Vždy upozorněte ošetřujícího lékaře, že užíváte Warfarin.
Co místo Warfarinu
Nové tabletové léky na ředění krve jsou Pradaxa, Xarelto a Eliquis. Tyto moderní léky se v dnešní době mohou podávat u stejných indikací jako Warfarin, zdravotní pojišťovny je však plně hradí pouze v určité situaci.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Mlcho