Facebook Síť X Pinterest email tisk

Warfarin a květák

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Dieta při užívání Warfarinu

Květák je tradiční zelenina, která obsahuje vysoké množství vitaminu C. Květák je u nás znám především jako surovina na vaření, nicméně tato zelenina má také nezanedbatelné léčivé účinky. Květák kromě vysokého množství vitaminu C obsahuje i další vitaminy (kyselinu listovou, B5, B12, E nebo K) a minerální látky (vápník, hořčík, draslík či zinek).


Obsah článku

Rizika konzumace květáku při Warfarinu

V jednom průměrném květáku je 2,02 mcg vitaminu K.

Pokud byste celý den jedli pouze květák, tak byste museli sníst cca 44 hlávek, abyste dosáhli na doporučenou 100% denní hodnotu vitaminu K, což je 90 mcg.

Abyste získali 50 % (45 mcg) denní doporučené hodnoty vitaminu K, museli byste zkonzumovat přibližně 22 hlávek syrového květáku.

A abyste do sebe dostali 25 % (22,5 mcg) doporučeného denního limitu vitaminu K, museli byste sníst okolo 11 hlávek syrového květáku.

Doporučená dávka pro dospělé je denně 90 mikrogramů vitaminu K – kdybyste toto množství chtěli přijmout prostřednictvím květáku, tak by vám asi poděkovala vaše střeva kvůli následné plynatosti.

Květák je stejně jako brokolice a zelí stejného botanického druhu. Máme-li myslet na květák jako na léčivou potravinu, musíme se zaměřit na jeho výživovou hodnotu. Květák je bohatý na vitamin C a na draslík. Oproti tomu má malé množství takových prvků, jako je sodík, málo sacharidů, proteinů a mizivé procento tuku. Důležitý je obsah vápníku, železa, manganu, mědi, fosforu, zinku, chromu a selenu. Z vitaminů stojí za to jmenovat vitamin B, provitamin A (betakaroten) a vitamin E. Je zajímavé si povšimnout, že květák má různé kultivary: růžicovitý zelený „Romanesque“ – barva je způsobena chlorofylem; fialový – způsobeno přítomností antokyanů, modrého barviva (červené zelí, černý rybíz). Někde se pěstuje také žlutý květák.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Pozitivní účinky na zdraví

Rakovina – květák reguluje hormony látkou nazývanou Indol-3-karbinol, ta bojuje proti nekontrolovanému bujení. Nové vědecké výzkumy potvrdily ochranný vliv květáku, zelí, brokolice a jiné brukvovité zeleniny u osob, které mají dědičné zatížení onemocnění rakovinou, dokonce i u osob, které jsou vystaveny špatným životním podmínkám (záření, tabák, alkohol a jiné).

Kardiovaskulární choroby – květák má velmi nízký obsah tuku a sodíku, je dobrým zdrojem draslíku, a tak podporuje činnost srdce a celého cévního aparátu.

Trávicí systém – květák má blahodárný vliv na celé trávicí ústrojí počínaje žaludkem až po tenké střevo. Pomáhá trávit, reguluje peristaltiku, zmírňuje zácpu i průjem. Když k němu po zánětu žaludku a tenkého střeva přidáte chřest a mrkev, můžete tím urychlit hojení.

Obezita – květák je vhodný i při léčbě obezity, navozuje totiž pocit sytosti a pravidelnou konzumací posílíte organismus zvláště při jeho oslabení.

Ledviny – květák zamezuje otokům, odvodňuje a posiluje imunitní systém. Je pomocníkem pro jedince trpící selháním ledvin. Osvědčil se rovněž v boji proti ledvinovým kamenům.

Negativa

Cholelitiáza – u osob, které ví, že trpí žlučníkovými kameny, je potřeba omezit spotřebu květáku. Ten u nich může způsobit poruchu trávení, případně jiné komplikace.

Nadýmání – květák má vysoký obsah celulózy, díky čemuž vznikají plyny ve střevě, takže osoby s tímto zatížením by měly být opatrné na množství květáku v potravě.

Květák není vhodný pro osoby trpící dnou – 100 g květáku obsahuje 24 mg kyseliny močové.

Při nedostatečném umytí hrozí nepříjemný a velmi intenzivní zápach, který téměř nelze odstranit.

Takže i zde platí pravidlo: Všeho s mírou!

Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto:
© Francis



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvanáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy k článku
K článku zatím nebyl napsán žádný příběh.

Warfarin a čočka
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
Potraviny nevhodné při ředění krve
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
Témata

    Zajímavé články

    nové příběhy

    Pradaxa - nežádoucí účinky

    Cempírek

    Zatím není znám podobný vedlejší účinek, který by souvisel s poruchami soustředění a paměti při užívání Pradaxy. To samozřejmě nevylučuje, že to je způsobeno Pradaxou, ale spíše ne. Proto bude vhodné obrátit se na lékaře specialistu v oboru neurologie, aby provedl nezbytná vyšetření.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Pradaxa - nežádoucí účinky

    Mirek

    Dobrý den , potřebuji poradit. Beru lék Praxa 150 , dvakrát deně . Je prosím možné , že se mi zhoršilo soustředění a pamatuji si mnohem méně . Lék požívám s jídlem , problém mám v práci , že za chvilku si nepamatuji .

    Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

    Pradaxa - nežádoucí účinky

    Cempírek

    Pradaxa (dabigatran) má ve svém seznamu nežádoucích účinků uvedenu vzácně bolest břicha a kopřivku nebo vyrážku. Pokud jsou všechna ostatní vyšetření v normálu, tak je na místě uvažovat o změně antikoagulační léčby (léku na ředění krve). Pradaxa je skvělý lék, protože se nemusí držet žádná dieta, jakou znáte z dob Warfarinu. Existuje však ještě několik dalších léků s podobnými účinky na srážlivost krve, u kterých se rovněž nemusí držet dieta. Lékař, který předepisuje Pradaxu, může dát konkrétní návrhy na změnu léčby i její finanční dopady.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvanáct.